Karpaz Yarımadası

kktcturizmMayıs 17, 2024INFmin270

Karpaz Yarımadası

karpaz4

Adanın Akdeniz’deki en sivri ve son ucu olan Karpaz Yarımadası adanın diğer yerlerindeki telaşlı koşturmaca hayattan çok farklıdır.

Bir uçtan bir uca seksen kilometre olan bu yarımada Akdeniz’in masmavi rengi ve yeşilin buluştuğu, sakinliği bozulmamış tek yeridir.

Diğer yerlere göre daha az kişinin yaşadığı ve ıssız altın renkli kumsallarıyla zengin Karpaz’taki yaşam benzersiz. Hala eski çağlardan kalma atların çektiği araçlarla ekin süren çiftçilerin neşeyle işlerine gittiği, adada bolca bulunan eşeklerin özgürce koşturduğu bakir bir bölgedir.

Karpaz sahilleri, suda ve karada yaşayan, sürüngenler ve göçmen kuşlar, dev kaplumbağalar ve yeşil deniz kaplumbağaları için bulunmaz bir yuvadır. Burası bu canlılar için cennet gibidir.

Maki, selvi ve fıstık çamı ağaçları bin metre yükseklikteki tepelere kadar uzanan topraklar üzerine serpilmiştir. Bu manzara sakin, usul kıyıya vuran masmavi su ile müthiş bir arka fon oluşturur.

Yarımadayı çevreleyen deniz, bölgenin en berrak ve şnorkelle dalacaklar için büyük inceleme fırsatı veren sularıdır. Ağır hareketten fazla hoşlanmayan ziyaretçiler burada daha sakin balık avına da çıkabilirler.

Doğanın değişik çeşitlerini barındıran bu nadide yarımada, Kuzey Kıbrıs’ın doğal ulusal parkıdır. Bölgede ayrıca Kantara Kalesi ile Aziz Andrew’a adanmış Apostolos Andreas Manastırı da bulunmaktadır.

Bir yorum yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *


About us

Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.


CONTACT US

CALL US ANYTIMELatest postsNewsletter


    Categories