Karmi-Village4

Genelde İngiliz ve Almanlar tarafında ikamet edilen köy Girne’nin batısında dağ eteklerinde yer almaktadır.

Karaman olarak da bilinen bu köy, yerleşik bulunan Kıbrıs Rumları tarafından 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında terkedilmiştir ve köyde bulunan evler sahipsiz kalınca neredeyse hayalet bir şehre benzemiştir.

1979 yılında Bakanlar Kurulu, bu küçük ama büyüleyici manzaralı köyü tekrar canlandırmak ve yerleşim turizmini geliştirmek için bir yenileme projesi hayata geçirmeye karar vermiştir.

Köyün atmosferini bozmamak için ahşap çatı kirişleri, tavan için kullanılan hasırlar, çatı yerleştirmelerine yönelik kısıtlamalar gibi tüm geleneksel dokular modern konaklama yerlerinde canlı tutularak ihtiyaçlar karşılanırken köyün kendine özgü özelliklerinin olduğu gibi korunmasına büyük hassasiyet gösterilmiştir ve her bir evin girişinde kendine ait ismi bile yazmaktadır.

Karmi çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda Orta Tunç Çağından kalma birkaç gömütün yanı sıra Girit Uygarlığından kalma seramik mavi tespihler ve kaplarda bulunmuştur. Bu gömütlerin, Lapta’dan denizlere açılan gemicilere ait olduğuna inanılmaktadır ve bulunan kanıtlar, o zamanlarda adanın çevredeki topraklarla olan ticari ilişkilerini ortaya koymaktadır.

Köyün merkezinde bulunan Meryem Ana kilisesi, yıl boyunca uzaktan gelen, mevsimin bitki örtüsüne ve etraflarını saran tertemiz havaya hayranlık duyarak tabloları andıran dönemeçli dar sokaklarda yürüyen, sayısı oldukça az olan bar ve bistrolardan birinde dinlenen pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


Hakkımızda

– kktcturizm.com, Bidergi Tasarım Ajans’ın turizm portalıdır.


Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberleri

Bize Ulaşın…


    © 2024 – Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları kaynaklarına aittir.

    İzin alınmadan kopyalanamaz…