Bandabulya Lefkoşa

Bandabulya-Nicosia1

Selimiye (St. Sophia) ve Bedesten (St. Nicolas Kilisesi) meydanları, 1489-1570 yılları arasında Kıbrıs’ı Venediklilerin yönettiği dönemde Lefkoşa’da temel ticaret alanı olarak kullanılmıştır. Lefkoşa surlarından giriş yapan halk ürünlerini ve kumaşlarını satmak için bu alanı her hafta Pazar alanı olarak kullanmıştır.

Yıllar sonra, nüfus çoğaldıkça ve popülaritesi arttıkça bu çarşı kalıcı hale gelmiştir ve tüm adadan insanlar Lefkoşa Bandabuliya çarşısına gelmeye başlamıştır.

1930-1932 yılları arasında, İngiliz yönetimi döneminde inşa edilen bu yapı, Kuzey Lefkoşa’da ana kapalı belediye çarşısı olarak kullanılmaktaydı.

Burası, vatandaşları taze sebze meyveden et ürünlerine kadar her şeyi bulabildiği bir çarşı olmanın yanı sıra yerli halkın aileleriyle buluşup bir araya geldiği bir mekân olmuştur.

1970lerde, şehir surlarının dışına yeni yerleşim yerleri inşa edilmeye başladığında, bu dükkanlar yavaş yavaş kapanmıştır. Ayrıca o dönemde bina yapısal olarak güvensiz hale gelmiştir.

2010 yılında kapanan Bandabuliya Haziran 2012 tarihinde renove edilerek tekrar açılmıştır ve içinde satıcıların tezgâhları, kafeler, kitap dükkanlarının yanı sıra küçük bir tiyatro bulunmaktadır.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


Hakkımızda

– kktcturizm.com, Bidergi Tasarım Ajans’ın turizm portalıdır.


Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberleri

Bize Ulaşın…


    © 2024 – Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları kaynaklarına aittir.

    İzin alınmadan kopyalanamaz…