Buyuk-Hamam3

Eski günlerde Hamam kültürün yapılanmasında, sosyal toplantıların yeri olmada, vücut ve ruhun temizlenmesi ve genel dinlenmede önemli rol oynamıştır.

Osmanlıların ilk yaptığı binalar hep Türk Hamamı olmuştur. Sadece toplumun günlük ihtiyacı olduğu için değil, ayrıca evinde aynı konforu bulunmayanlara sağlıkla ilgili servis verdiği için de önem taşıyordu.

Büyük Hamam, Lefkoşa İplikçi Pazarında 14’üncü yüzyılda Lüzinyan bölgesinde ve St. George de Poulains Kilisesi’nin bulunduğu yerde inşa edilen en eski hamamdır. Eski Latin kilisesine ait bugün günümüze kalan tek teşhis edilebilir unsur rölyef işlemeli kemerli giriş kapısıdır.

Yeni kent eskisinin kalıntılarından inşa edildiğinde ve zaman içinde yakınlardaki bölgenin yükselmesiyle, Hamam’ın kapısı da diğer bölümleriyle birlikte zeminin iki ve üç metre altında kalmıştır.

Büyük Hamam, Lefkoşa’da Osmanlı döneminden kalma en muhteşem eserlerden biridir. Bina, 1571 ve 1590 yılları arasında Osmanlı Döneminin ilk yıllarında Lala Mustafa Paşa Vakfı’na gelir sağlamak amacıyla yapılmış olup Mazbuta vakıf kapsamına girmektedir.

Hamam, devrinde özellikle kadınların buluştuğu ve dedikodu yaptığı çok popüler halka açık yerlerden biriydi. Orijinaline sadık kalınarak 2007-2008 yıllarında yenilenmiştir ve bugün üç bölümden oluşmaktadır.

Soyunmalık olan elbise değiştirme odası, Ilıklık ziyaretçilerin ısındığı veya soğuduğu bölüm ve de Sıcaklık, hamamın üzeri cam kubbe ile kaplı, gün ışığının girdiği ve ortada göbek taşının bulunduğu en sıcak bölümü.

Soyunma odası geniş pencere eşikleri ile orijinal Latin kilisesinin özelliklerini taşımaktadır.

Büyük Hamam, Lefkoşa’da halen çalışır vaziyette olan ve yüzyılların deneyimi geleneksel kese ve masajdan yararlanmak isteyen turistlerin büyük ilgi gösterdiği tek sahi hamamdır.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


Hakkımızda

– kktcturizm.com, Bidergi Tasarım Ajans’ın turizm portalıdır.


Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberleri

Bize Ulaşın…


    © 2024 – Sitemizde yayınlanan içeriklerin telif hakları kaynaklarına aittir.

    İzin alınmadan kopyalanamaz…